Abdilli ismi rivayete göre arapça "Abd Allah" veya "Abd Ilah" kelimesinden gelmektedir. Buradan hareketle köyün 19. yüzyılın başlarında ortadoğudan göç eden Türkmenler tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Abdilli ile aynı adı taşıyan bir köyde Ürdün’de mevcuttur.

 

Köyümüzün Tarihi ve İsminin Anlamı

Abdilli ismi rivayete göre arapça "Abd Allah" veya "Abd Ilah" kelimesinden gelmektedir. Buradan hareketle köyün 19. yüzyılın başlarında ortadoğudan göç eden Türkmenler tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Abdilli ile aynı adı taşıyan bir köyde Ürdün’de mevcuttur.

Boğazlıyan Sarıkaya yolu üzerinde 16. kilometrede yer alan köy, 2011 verilerine göre 197 nüfusa sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1140 metredir. Köy çevresine ilk gelen Türkmenler, Pehlivan Uşağı Obasından olup Yazır Dağı çevresine yerleşmişlerdir. Daha sonra Yozgat’taki Çapanoğullarına müracaat ederek sürekli yerleşebilecekleri bir yer talep etmişlerdir.Çapanoğlu Abdullah Bey şu andaki köyün bulunduğu yere yerleşebileceklerini ifade etmiştir. Abdili ismi Abdullah Bey’den dolayı verilmiştir. Buradan hareketle köyün 19. yüzyılın başlarında Türkmenler tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Yaşanan sel felaketinden dolayı devlet eliyle evler yapılmış ve köy şu andaki yerleşim yerine taşınmıştır. Şuanda köyün bulunduğu yer üçüncü yerleşim yeridir. Ürdün’de ve Ordu’ya bağlı Mesudiye ilçesinde Abdili ile aynı adı taşıyan köyler bulunmaktadır.

Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma baş göstermiştir. Son yıllarda ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, arpa ve pancar ve sılaçlık mısırdır.Pancarın sulama sorunu nedeni ile masraflı oluşu, köylünün buğday ve arpaya yönelmesine neden olmuştur.

Bölgede birde yayla mevcuttur. Abdili yaylası 1.000 m’nin üzerindeki rakımı ile karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık baş göstermiş ve dereler kurumuştur. Kireçtaşı çökmesinden dolayı ortaya çıkan mağaralar bulunmaktadır. Abdili, sonbahar döneminde pekmez toprağı için çevre köylerden gelen vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan çevre yolu üzerinde bulunan bu şirin köyde birlik beraberlik ve kardeşliği pekiştirmek adına kültür ve dayanışma derneği kurulmuştur. Dernek yoluyla köy içinde yapılması gerekli olan işler rahatlıkla yapılmaktadır.2007 yılından bu yana fidan dikimi yapılmakta olup şu ana kadar 5.000 fidan dikilmiştir.

Köyde okul binası olmasına rağmen öğrenci sayısı azaldığı için okul kapanmıştır. Öğrenciler ilçe merkezinde taşımalı eğitim sisteminden yararlanmaktadırlar. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi bulunmaktadır

Coğrafi özellikleri : Adını abdilliden alan bölgede bir de yayla mevcuttur. Abdilli yaylası 1000m'nin üzerindeki rakımı ile şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.

Doğusunda Karakuyu köyü kuzeyinde Akbenli Çiftliği batısında yapalak güneyinde Uzunlu beldesi Güveçli ve Çalapverdi köyleri vardır. Köyün arazisi engebelerle ve düzlüklerle kaplıdır. Köy arazisi içinde doğudan batıya doğru karayer vadisi uzanır. İlçeden uzaklığı 16 km. dır. 

Köyün içerisinde Boğazlıyan-Yozgat karayolu geçer Kuzeyinde Yazır Dağı, güneyinde ise Kızıltepe yer alır. Köy arazisi içerisinde küçük bir dere akar (dı).

Söylentilere göre köy halkı Kayseri ili Boğazköprü çevresinden gelmiştir. Gelen sakinler hayvancılıkla uğraşan göçebe Türkmenler olduğu için önce Yazır Dağı çevresine yerleşmişler, daha sonra ise Yozgat ilindeki Çapanoğullarına müracaat ederek sürekli yerleşebilecekleri yer isterler. Çapanoğlu da (Abdullah Bey) şu an köyün bulunduğu yere yerleşmelerini söyler. Abdilli adının Abdullah Beyden geldiği söylenir. Köye yerleşen Türkmen oymağının Pehlivan Uşağı Obasından olduğu söylenir.

Abdili Köyü 96 hane olup. 484 nüfusa sahiptir. Köyün yüzölçümü 1600 m2’dir. Köyden kente göç dolayısı ile nüfus sürekli azalmaktadır. Köyde İlkokul 1955 yılında yapılmıştır. 1984 yılında ise yeni bir okul yapılmış, 1993 yılında köye sağlık evi yapılmıştır.

 

Tarım : Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda Abdilli köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, arpa ve pancardır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylünün buğday ve arpaya yönelmesine neden olmuştur.

Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buğday, arpa, çavdar, mercimek fasulye ve şeker pancarı üretilir.

 

Kaynak:

Boğazlıyan Kaymakamlığı

http://tr.wikipedia.org

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

JSN Nuru is designed by JoomlaShine.com