Ziyaretçi Defteri

Yetiştirdiklerimiz

Andıklarımız

Resim Albümleri

mezar banner

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, pek çok alanda kullanımı olan kenevir üzerinde araştırma yaptıklarını, yerli otomobil bataryasında kenevirden faydalanacaklarını açıkladı. Ekimler yapıldı, çalışmalar başladı.


Yerli otomobil projesinde nihai sonuca ulaşmayı hedefleyen TOGG, elektrikli otomobil piyasasındaki iddialı markalardan birisi olmak istiyor. Bu nedenle araçların farklı aksamları için farklı şirketlerle ortaklık kuruluyor. Örneğin elektrikli motor konusunda piyasanın en iyilerinden olan Bosch ile anlaşma yapıldı.

Yerli otomobillerin bataryalarının ise Tükiye’de üretilmesi için çalışmalar sürüyor. Pek çok üniversite ve şirket, batarya üretimi için araştırma yapıyor. Bunlardan birisi de Yozgat Bozok Üniversitesi. Rektör Ahmet Karadağ, “Uzun ömürlü batarya üretiminde de kenevirden yararlanacağız. Yerli otomobilin bataryasının Bozok Üniversitesi'nden çıkmasını hedefliyoruz” açıklamasıyla dikkat çekti.

Rektörün açıklamalarına göre Yozgat merkez ve Boğazyılan ilçelerinde yerli ve yabancı olmak üzere 16 tür kenevir ekimi yapıldı. Üniversite bünyesinde kurulan Kenevir Araştırmaları Enstitüsü bünyesine yapılan çalışmalar ile bilim insanlarından oluşan 6 araştırma grubu kuruldu. Proje için 100’ün üzerinde akademisyen kenevir üzerine bilimsel çalışmalar yapmaya başladı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, "Hedefimiz mucizevi bir bitki olan kenevirin ekonomiye kazandırılmasını sağlamak. Cumhurbaşkanı'mızın yaklaşık 3 sene önce gündeme taşımış olduğu kenevirin değerlendirilmesi ile ilgili süreci Yozgat Bozok Üniversitesi, ihtisas üniversitesi olmasıyla birlikte başlatmış oldu.” dedi ve açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Kenevirin başta biyokütlesinin özellikle selüloz kısmını, biyoetanol üretimindeki bu biyoetanolün en az benzinli araçlarda yüzde 10 oranında kullanılma zorunluluğu var. Biyoetanol üretiminde de kenevirden yararlanacağız. Yeni nesil batarya dediğimiz süper kapasitörlerin üretiminde de kenevirin çok etkili olduğunu biliyoruz.

“Uzun ömürlü batarya üretiminde de kenevirden yararlanacağız. Aktif karbonla üretilen, süper kapasitörün, yani yeni nesil bataryanın şarj ömrünün uzun olduğu, yeni nesil bataryalara göre, en az 200 kat daha uzun ömürlü olduğu tespit edildi. Biz uzun vadeli çalışmalarımızda, yerli otomobilin bataryasının Yozgat Bozok Üniversitesi'nden çıkmasını hedefliyoruz. İnşallah hedefimiz bu çerçevede yerli otomobilimizin bataryasının Yozgat Bozok Üniversitesi'nden çıkması gibi bir çalışmanın gayreti içerisindeyiz. İnşallah bunu 2-3 sene içerisinde hayata geçireceğimizi düşünüyorum."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • 2008 Abdilli Birlik Şenliği-9
  • 2008 Abdilli Birlik Şenliği-60
  • Abdilli Köyümüzden Resimler (2013)-99
  • 2008-1-AbdilliBirlikSenligi-14

Köyümüzde Yapılan Hizmetler.

Kimler Online

246 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Rahmetle Andıklarımız

Son Eklenen Video

Haberler

Ziyaretçiler

Tansu
Yozgatımızın her yeri ayrı cennet. http://www.kaptancelik.com/urun-kategori/celik-halat/ ailesi olarak ziyaret ettik ve çok beğendik.
feyzanur
Sitenizin tasarımı çok şık olmuş. Tebrikler. www.kolaytatlitariflerim.com
Metin Polat
Köyümüz çok güzel herkese ayrı ayrı selamlar. www.metinpolat.av.tr
Onur Kapucuoğlu
Memleketinin her köşesi cennet. http://duzce.edu.tr/yonetim-bilisim-sistemleri ailesi olarak bu ülkeye hizmet eden herkese teşekkürü borç biliriz.
Selman Kaya
BENİM KÖYÜM Baharda şenlenir bağı, bahçesi Kokusu başkadır benim köyümün Unutturur adama gamı, kederi Havası başkadır benim köyümün XXX Akşam olur herkes döner evine Can ...
JSN Nuru is designed by JoomlaShine.com